Suriye Minoxidil – Şampuan  Satışı Ürün Görseli

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi sadece saçlı deriyi veya vücudunuzu etkileyebilir. Kalıtım, hormonal değişiklikler, tıbbi durumlar veya ilaçların bir sonucu olabilir. Erkekler, kadınlar ve çocuklar olmak üzere herkes saç dökülmesi yaşayabilir. Saç dökülmesi, tipik olarak saç derisinden aşırı saç kaybına işaret eder. Yaşla birlikte kalıtsal saç dökülmesi, kelliğin en yaygın nedenidir. Bazı insanlar, kelliklerinin tedavi edilmediği ve sivilce seyrini sürdürmesine izin verir. Diğerleri saç stilleri, makyaj, şapka veya eşarp ile örtbas edebilirler. Ve yine de diğerleri daha fazla saç dökülmesini önlemek ve büyümeyi düzeltmek için mevcut tedavilerden birini seçerler.

Saç dökülmesi tedavisine başlamadan önce saç dökülmesinin nedeni ve en iyi tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Belirtiler

Saç dökülmesi, sebebe bağlı olarak birçok farklı şekilde görülebilir. Aniden veya yavaşça ortaya çıkabilir ve sadece saçlı derinizi veya vücudunuzu etkileyebilir. Saç dökülmenin bazı türleri geçicidir ve diğerleri kalıcıdır.

Saç dökülmesinin belirtileri ve belirtileri şunları içerebilir:

Kafanın üstünde yavaş yavaş inceltme.

Bu, saç dökülmesinin en yaygın türüdür ve hem erkek hem de kadınlar yaşlandıkça etkilemektedir. Erkeklerde saç genellikle alnından M harfine benzer bir çizgi ile gerilemeye başlar. Kadınlar alnındaki saç çizgisini korur ancak saçlarındaki kısmın genişlemesine sahiptir.

Dairesel veya yamalı kel lekeler.

Bazı insanlar pürüzsüz, madeni para büyüklüğünde kel lekeler yaşarlar. Saç dökülmesinin bu türü genellikle saç derisini etkiler ancak bazen de sakallarda veya kaşlarda görülür. Bazı durumlarda, saç dökülmeden cildiniz kaşınabilir veya ağrılı hale gelebilir.

Ani saç gevşetme.

Fiziksel veya duygusal bir şok saçların gevşemesine neden olabilir. Bir avuç saç, saçınızı tararken veya yıkarken veya nazikçe çektiğinizde ortaya çıkabilir. Saç dökülmesinin bu türü genelde saç dökülmesine ve kelpeklere neden olmaz.

Tam vücut saç dökülmesi.

Bazı koşullar ve kanser için kemoterapi gibi tıbbi tedaviler vücudunuzun her yerinde saç dökülmesine neden olabilir. Saçlar genellikle büyür.

Kafa derisinin üzerine yayılmış ölçeklendirme yamaları.

Bu bir viyolezi belirtisi. Kırık saç, kızarıklık, şişme ve bazen sızıntı eşlik edebilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Çocuğunuz ya da saç dökülmesinden rahatsız olmanız ve tedaviyi sürdürmek istiyorsanız doktorunuza danışın. Ayrıca veya çocuğunuzun saçlarını tararken veya yıkarken aniden veya yamalı saç dökülmesi veya normal saç dökülmesinden daha fazla fark ederseniz doktorunuzla konuşun. Ani saç dökülmesi, tedavi gerektiren altta yatan bir tıbbi durumu işaret edebilir.

Nedenler

Çoğu insan normalde günde 50 ila 100 tüy döküyor. Bu genellikle saç derisinin saç dökülmesine neden olmaz, çünkü yeni saç aynı anda büyür. Saç dökülmesi, bu saç dökülmesi ve dökülme döngüsü bozulduğunda veya saç follikülü yıkıldığında ve skar dokusu ile değiştirildiğinde ortaya çıkar.

Saç dökülmesinin kesin nedeni tam olarak anlaşılamamış olabilir, ancak genellikle aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlası ile ilgilidir:

Aile geçmişi (kalıtım)
Hormonal değişiklikler
Tıbbi durumlar
İlaçlar

Aile geçmişi (kalıtım)

Saç dökülmesinin en yaygın nedeni, erkek tipi kellik veya kadın tipi kellik denen kalıtsal bir durumdur. Genellikle kademeli olarak ve öngörülebilir paternlerde oluşur – erkeklerde saç dökülmesi ve saç dökülmesi, kadınlarda saç dökülmesi.

Kalıtım aynı zamanda saçlarını kaybetmeye başladığınız yaşı, saç dökülme oranını ve kellik miktarını etkiler. Kalıp kellikleri erkeklerde en yaygındır ve pubertey kadar erken başlayabilir. Bu tip saç dökülmesi saç inceltme ve minyatürleştirme (saç yumuşak, ince ve kısa olur) içerebilir.

Hormonal değişiklikler ve tıbbi durumlar

Çeşitli koşullar aşağıdakileri içeren saç dökülmesine neden olabilir:

Hormonal değişiklikler

Hormonal değişiklikler ve dengesizlikler geçici saç dökülmesine neden olabilir. Bu, gebelik, doğum veya menopoz başlangıcı nedeniyle olabilir. Hormon düzeyleri de tiroid bezinden etkilenir, bu nedenle tiroit sorunları saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi

Saç dökülmeyen saç dökülmesine bu tür alopesi areata denir (al-o-PEE-she-uh-eA-tuh). Vücudun bağışıklık sistemi kıl foliküllerine saldırdığında oluşur – deride yumuşak, yuvarlak kel kıvrımlar bırakan ani saç dökülmesine neden olur.

Deride enfeksiyonlar

Saçaklanma gibi enfeksiyonlar, saçlı derinizin saç ve derisini istila edebilir ve pul pul ve saç dökülmesine neden olabilir. Enfeksiyonlar tedavi edildikten sonra saçlar genellikle geriler.

Diğer cilt bozuklukları

Yara izi alopesisine neden olan hastalıklar, yaralı alanlarda kalıcı kayıplara neden olabilir. Bu koşullar liken planus, bazı lupus ve sarkoidoz türleri içerir.

Saç dökülmesi bozukluğu

Trichotillomania (trikotillomania) olarak da adlandırılan bu durum, insanların saçlı derisinden, kaşlarından veya vücudun diğer bölgelerinden gelen saçlarını çekme konusunda dayanılmaz bir dürtüya neden olur.

İlaçlar

Saç dökülmesine, kanser, artrit, depresyon, kalp problemleri, yüksek tansiyon ve doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar neden olabilir. Çok fazla A vitamini alımı da saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesinin diğer sebepleri

Saç dökülmesi ayrıca aşağıdakilerden de kaynaklanabilir:

Başın radyasyon tedavisi

Saçlar eskisi gibi büyüyemezler.

Tetikleyici bir olay

Birçok kişi, fiziksel veya duygusal bir şoktan birkaç ay sonra saç dökülmesi yaşar. Bu tip saç dökülmesi geçici. Tetikleyici olaylara örnek olarak ani veya aşırı kilo kaybı, yüksek ateş, ameliyat veya ailenin ölümleri sayılabilir.

Bazı saç stilleri ve tedavileri

Aşırı kuaför saçları veya saçlarınızı pıtır tırnakları veya mısır gevreği gibi sıkılaştıran saç stilleri çekiş alopesine neden olabilir. Sıcak yağlı saç tedavileri ve kalıcılar saç dökülmesine neden olan saç köklerinin iltihaplanmasına neden olabilir. Yara izi oluşursa, saç dökülmesi kalıcı olabilir.

Risk faktörleri

Bir dizi faktör, saç dökülme riskinizi artırabilir:

Aile öyküsü
Yaş
Zayıf beslenme
Şeker hastalığı ve lupus gibi bazı tıbbi durumlar
Stres

Önleme

Bu ipuçları önlenebilir saç dökülmelerini önlemenize yardımcı olabilir:

Besin açısından dengeli bir diyet yİyin. Örgü, çörek veya at kuyruğu gibi sıkı saç stillerinden kaçının.
Saçınızı zorla bükerek, sürtünmeden veya çekerek almaktan kaçının.
Yıkamak ve fırçalarken saçlarınızı nazikçe kullanın. Genişçe dişli bir tarak, saçları çekmeyi önlemeye yardımcı olabilir.
Sıcak silindirler, kıvırma tüyleri, sıcak yağ tedavileri ve kalıcılar gibi sert tedavilerden kaçının.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )